Sağlıklı şeker sağlıksız şeker?

Kare ambalajlı orta boy çikolata (60 g) 30 gram şeker içerir ve üç orta boy muzla aynı kaloriye sahiptir! Muzun yağ oranı düşüktür, ayrıca vitamin, mineral ve lif bakımından zengindir. Muz şeker içermez ve sizi bir çikolatadan daha uzun süre tok tutar. Bir de ambalajında “yağsız” yazan ürünler var ki tatlarını düzeltmek için bunlara da şeker ilave ediliyor.

Dolayısıyla gıdanın “yağsız” olması kalorisiz ya da şekersiz olduğu anlamına gelmiyor. Bir de alınan kaloriyi yakmak var! 1 kap vanilyalı dondurma yediğinizde 273 kalori alırsınız ve ancak 60 dakika yürüyerek bunu yakabilirsiniz.

1 porsiyon tatlıdan aldığınız 340 kaloriyi yakmak içinse 75 dakika yürümeniz gerekiyor. Şeker ilaveli gazlı içecekler yerine sade soda ile karıştırılmış taze meyve suyu; çikolata yerine taze ya da kuru meyve, havuç ya da biber; pasta yerine meyve salatası; kurabiye yerine kütür kütür bir elma yiyerek, sağlıksız şekerleri sağlıklı olanlarla değiştirebilirsiniz.1

1. https://www.dhhs.nh.gov/dphs/nhp/documents/sugar.pdf (Erişim: 05.10.2021)
Burada verilen bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Tip 2 diyabet hastaları doktorlarına danışmadan diyetlerinde değişiklik yapmamalıdır.